A vilks viņu zina!

Igors Dreija, jūrmalnieks, individuāli praktizējošs zvērināts advokāts

Tieši tā situāciju Jūrmalas pilsētā raksturo Igors Dreija, individuāli praktizējošs zvērināts advokāts, un paskaidro, kāpēc.

Spriediet paši: mūsu dienās ļoti grūti atrast labi apmaksātu darbu, bet brīvprātīgi atteikties no laba darba domē, no kurienes aiziet vai nu ne pēc paša gribas, vai arī dodas pa taisno uz kapsētu, varētu tikai cilvēks, kurš ar prātiņu apdalīts. Zigurds Starks, ar ko plecu pie pleca es nostrādāju domē veselus astoņus gadus, pēc garīgi slima neizskatās. Bet tomēr domes kapitālsabiedrības “Jūrmalas Siltums” vadītāja amatā pats pēkšņi uzrakstīja atlūgumu. Tas lika man noskaidrot, kas par lietu, un mēs satikāmies. No dzirdētajiem faktiem retie, pāri palikušie mati uz galvas saslējās stāvus. Dzirdētais izraisīja milzu šoku!

Pie Starka kabinetā ieradās trīskārtīgi apsūdzētais (pēc portāla www.tiesas.lv datiem) “Latvenergo” trīs miljonu lietas “varonis”, acīmredzot, tāds, kurš sekli netēmē – Aigars Meļko, kurš uzdevās par uzņēmuma “KSER” beneficiāri (labumu saņēmēju), un piedāvāja Jūrmalas mēra Gata Trukšņa vārdā noslēgt ar šo starpniekkompāniju līgumu par siltumenerģijas iepirkšanu/piegādi. Sākotnēji Starkam prātā iešāvās humorista Mihaila Žvaņecka vārdi: “Žora, Jūs par šo lietu vēl neesat nosēdējuši piespriesto termiņu…”, taču kā amatpersona savaldījās un skaļi neteica neko. Kad sāka lasīt tālredzīgi ar “KSER” sagatavotā līgumprojekta eksemplāra tekstu, Starka kungs apjēdza, ka viņu piespiež ielaisties avantūrā un parakstīt līgumu, kas kļūs neizdevīgs visiem jūrmalniekiem bez izņēmuma. Vajadzēja rīkoties ātri. Būdams augstas raudzes profesionālis, kurš visu darba mūžu atdevis enerģētikas sektoram, Zigurds ātri saprata, ka ne jau piepeši dzimušu savstarpēju simpātiju (vilkmes) dēļ radusies prettiesiska savienība starp trīskārtīgi apsūdzēto figurantu un pilsētas saimnieku – lingvistu. Te noteikti apslēpta kāda finansiāla interese. Ātri un rūpīgi izstudējis līguma tekstu, “Jūrmalas Siltuma” šefs atrada punktus, kas liek viņam atdot tīklus (maģistrālās un mazākās apkures cauruļu līnijas) dīvainajam “KSER”, kas piereģistrēts privātā dzīvoklī ārpus Jūrmalas, un piedevām pilsētai nāktos klusuciešot desmit gadus no “KSER” iepirkt siltumenerģiju. Jūs, lasītāji, naivi iedomājāties, ka par lētākām cenām, nekā patlaban? Nē, gluži pretēji – siltumenerģijas piegāde jūrmalniekiem turpmāk izmaksātu krietni dārgāk, lai “KSER” no šī darījuma gūtu lielu un taustāmu labumu.

Starks rīkojies visnotaļ nosvērti un gudri. Viņš vērsās pēc skaidrojumiem vairākās kompetentās valsts institūcijās un saņēma viennozīmīgi traktējamas atbildes – “Tāds darījums tiktu uzskatīts par NELIKUMĪGU”. Šo institūciju atbilžu kopijas viņš pašrocīgi izsūtīja katram Jūrmalas domes deputātam, pievienojot vēstulē personīgu skaidrojumu.

Diemžēl, gan visa Jūrmalas dome, gan atsevišķi tās deputāti pilnībā ignorēja uzraugošo institūciju pamācošo viedokli. Zigurdam Starkam, kurš klausīja sirdsapziņas balsij, nācās pamest savu amatu un vērsties televīzijā un KNAB. Latvijas Televīzijas pētnieciski analītiskās programmas “De Facto” žurnālisti šai tēmai veltīja sižetu šā gada 14. februārī, bet mēs ar jūrmalniekiem turpinām piņķerēt vaļā visus iecerētās avantūras blakusapstākļus. Jo vairāk tāpēc, ka pats pilsētas mērs sankcionēja domes Attīstības un vides jautājumu komitejas sēdes dienaskārtības punktu, kurā visi deputāti draudzīgi nobalsoja ar “jā” līguma noslēgšanai, tas ir, mūs visus nosūtīja uz “KSER”.

Turpretī mēs, domubiedri, kuri nevēlas samierināties ar mēra un ksera savādo draudzību uz mūsu maciņu rēķina, ar sabiedrisko un nevalstisko organizāciju aktīvistiem pieņemsim Jūrmalā deklarētos iedzīvotājus, katru dienu no plkst. 15iem birojā Talsu šosejā 19 (Kauguros – ieeja no Talsu šosejas puses), kur visus ieinteresētos konsultēsim un saliedēsim, lai nepieļautu šī sātaniskā līguma noslēgšanu. Man pašam kā jūrmalniekam un advokātam ar 33 gadu darba stāžu nebūs citas izvēles kā vienīgi gatavot (kolektīvu) iedzīvotāju pretprasību, ja dome tiešām šādu līgumu parakstīs. Uzreiz paskaidrošu, ka šajā sarežģītajā un nervozajā laikā es uzņemos sniegt visa veida juridisko palīdzību ikvienam, kam tāda būtu nepieciešama.

Tāpat es ļoti ceru, ka laikraksta “Jūrmalas Ziņas” redakcija regulāri veltīs pietiekamu uzmanību šai aktuālajai tēmai un kā labā seriālā nākamajos numuros dos vārdu Zigurdam Starkam kā taisnības aizstāvim, pilsētas mēram, deputātiem un citām amatpersonām, lai mūs visus nenokserotu un neaizfaksētu priekšlaicīgi.

Atbildēt