Birštona – pievilcīgais magnēts

Lai pieredzes apmaiņā iepazītos ar kaimiņvalstu kūrortiem, šoreiz nolēmu doties uz Lietuvu – Birštonu.

Ja esam aizbraukuši līdz Kauņai, tad vēl apmēram 30 kilometri, un nokļūsim mazā mīlīgā pilsētiņā, kas atrodas Nemūnas krastos un saucas Birštona. Tās platība ir tikai 13 kvadrātkilometri (Jūrmalai – 100 km2), un šai pilsētiņā dzīvo nepilni 5000 iedzīvotāji (Jūrmalā – desmit reižu vairāk).

Taču abām pilsētām ir arī kaut kas līdzīgs.

Mazliet par vēsturi

Tās pirmsākumi meklējami jau viduslaikos, un Birštonu bieži apmeklējuši dažādi valdnieki un viņu ģimenes locekļi.

Birštonas galvenā dabas bagātība ir minerālūdens, un pēdējos 170 gadus šis fakts ir bijis būtisks pilsētas attīstībai. Birštona par dziedniecības vietu kļuvusi jau 1846. gadā, lai gan oficiāli  par kūrortu tā pasludināta 1854. gada beigās, bet jau nākamajā gadā uzbūvēta pirmā iestāde, kur ļaudis varēja nākt ārstēties un gūt spēkus no bagātīgajiem un veselīgajiem minerāliem. Protams, abi pasaules kari pamatīgi iedragāja kūrorta attīstību, Pirmais vairāk nekā otrais, taču līdz pat šim brīdim pilsēta lepojas ar minerāliem, kuru dēļ uz Birštonu ik gadu brauc tūkstošiem tūristu un cilvēku, kuri vēlas atpūsties veselīgā gaisotnē un sakoptā vidē.

Medicīnas tūrisms

Mani kā ārstu, protams, visvairāk interesēja medicīnas tūrisms. Nelielajā pilsētiņā ir veselas piecas sanatorijas – SPA centri. Lai arī četras atpūtas un ārstniecības vietas – “Egle“, “Tulpe“, “Versme“, “Royal SPA Residence” un nule kā atklātais “Vytautas” – varētu šķist līdzīgas, atšķiras gan to izvietojums, gan ievirze, un pat vēsturiskā darbība. Piemēram, sanatorijas “Egle” vadības pārstāvji norādīja, ka cilvēki pie viņiem brauc pirmām kārtām ārstēties, atpūta paliek otrajā plānā. Visas sanatorijas piedāvā dažādas ārstnieciskās procedūras, kas palīdzēs, piemēram, onkoloģisko un citu slimību pacientiem, un arī tiem, kam nepieciešama atlabšana pēc cita veida saslimšanām. Uz Birštonas sanatorijām atpūsties pirms vai pēc sporta sezonām brauc arī sportisti, piemēram, basketbolisti un futbolisti.

Egle

Sanatorijā “Egle“, kas atvērta 2013. gadā, viesiem ir iespējams saņemt dūņu un māla procedūras, zemūdens masāžu, minerālūdens vannas, aromterapiju un skaistumkopšanas procedūras – pavisam simt dažādu procedūru un pakalpojumu. “Egle” piedāvā arī ūdens nodarbības ar lielāko baseinu reģionā un vairākiem mazākiem džakuzi. Šajā sanatorijā piedāvā arī kādu īpašu pakalpojumu – kineziterapiju, kas kļūst arvien populārāka. Šeit tas notiek peldbaseinā. Terapijas laikā dalībnieki ar rokām turas pie īpaša stieņa un izpilda dažādus vingrojumus. Seanss parasti ilgst aptuveni pusstundu, un pēc tā nodarbības vadītāja iesaka vēl pusstundu nesēdēt, taču atļauj staigāt vai gulēt. “Egle” piedāvā arī procedūru daiļā dzimuma pārstāvēm, proti – dzintara SPA. Šī dzintara istaba ieturēta dzeltenīgos, siltos toņos. Visapkārt ir dzintara rotājumi, dzintara gabaliņi pat ievietoti traukos ar ūdeni, ko apmeklētājiem piedāvā nogaršot. Ūdens ar dzintara gabaliņu esot veselīgs, turklāt ilgāk paliekot tīrs un dzerams. Dzintara istabā iespējams baudīt saunu, kura arī noklāta ar dzeltenīgi oranžajiem gabaliņiem, masāžas ar dzintara eļļiņām un gabaliņiem. Bet to visu daudz labāk par mani pratīs novērtēt dāmas.

Un, protams, ka te iespējams baudīt minerālūdeni. To gan iesaka uzņemt mazās devās, lai gan īpatnējās sāļās garšas dēļ to nemaz pārāk daudz nevar iedzert.

Tulpes

Sanatorija “Tulpes” atrodas pašā Birštonas kūrorta parka centrā, un tur, kā stāsta kolēģi, sanatorija speciālisti ir sagatavojuši vairākas programmas, izmantojot minerālūdeni, dūņas, jūras produktus, piedāvājot dažādas masāžas, fizikālo terapiju un citus ārstēšanas veidus.
Katram, kas te ierodas, ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko programmu, atkarībā no tā, vai viņš vēlas ārstēties, vai vienkārši atpūsties, atbrīvoties no stresa un noguruma.

Šajā sanatorijā ārstē:

  • gremošanas sistēmas saslimšanas
  • muskuļu un skeleta sistēmas slimības
  • ginekoloģiskās kaites
  • onkoloģiskās saslimšanas.

Tikpat labi speciālisti atbrīvo pacientus no intelektuālā, emocionālā un fiziskā noguruma, palīdz dažādu psihosomatisko saslimšanu gadījumos, novērš nervu spriedzi.

Sanatorijā strādā fizikālās medicīnas un rehabilitācijas ārsti, terapeiti, diētas māsa,  ir pieejams ķirurgs, ginekologs, psihiatrs, fizioterapeiti, ergoterapeits, psihologs, kā arī sociālais darbinieks.

Gluži dabiski, ka visas šeit pārstāvētās ārstniecības nozares ir nodrošinātas ar atbilstoši sagatavotu vidējo medicīnas personālu.

Gan sanatorija “Versmė” (“Avots”), gan “Royal SPA Residence” vairāk domātas dāmām, jo visvairāk šie SPA piedāvā skaistumkopšanas procedūras. Cita starpā“Royal SPA Residence” kļuvusi par pirmo iestādi Baltijas valstīs, kam piešķirts “EUROPESPA med” sertifikāts.

Ārī šajā ārstnieciskajā SPA un atpūtas centrā var saņemt pāri par simts medicīnas un veselības procedūru.

Kneipa dārzs

Vēl kāda interesanta vieta ir Kneipa dārzs, kas nosaukts 19. gadsimta vācu garīdznieka Sebastiana Kneipa vārdā. Savulaik viņš izstrādājis vairākus principus, kas palīdz saglabāt veselība. Principi ir pavisam pieci: ūdens terapija (te noder minerālūdens), kustību terapija (dažādi vingrinājumi, trenažieru zāle, joga, nūjošana u.c.), ārstniecības augu terapija (dažādu zālīšu vannas, inhalācijas), harmonijas terapija (atpūtas un rāmas relaksācijas telpas, aromterapija un atbilstošas masāžas) un veselīgs, sabalansēts uzturs. Dažus no šiem principiem vienuviet var izbaudīt Kneipa dārzā, kur apļveida objektā interesenti basām kājām var staigāt pa dažāda veida segumiem un vielām, piemēram, skaidām un čiekuriem. Šo procedūru ieteicams veikt lēnām, lai uz pēdām tiktu stimulēti dažādi punkti, tādējādi pakļaujot sevi arī ne visai patīkamām sajūtām. Taču rezultāts noteikti būs tā vērts! Kneipa dārza pamatmērķis ir organisma norūdīšana un imūnsistēmas stiprināšana, un tajā var baudīt arī pastaigu pa aukstu ūdeni, pārvietojoties gluži kā stārķis. Kneipa dārza apmeklējums gan vislabākais būs vasarā vai kādā siltākā pavasara, rudens dienā.

SPA un fitnesa centrs nodrošina rehabilitologa, endokrinologa, gastroenterologa, traumatologa, logopēda, medicīnas psihologa un fizioterapeita konsultācijas.

Maza, klusa, mīlīga

Staigājot pa Birštonu un iepazīstoties ar dažādajām sanatorijām un SPA, gadījās satikt gidi, kura par latviešu tūristiem allaž priecājoties un laipni sagaidot. Viņai patīkot izrādīt savu dzimto pilsētu, viņa lepojas, ka tā ir viena no klusākajām un mierīgākajām pilsētām Lietuvā. Te cilvēki tiešām varot atbraukt un neuztraukties par drošību, pat nakts tumšākajās stundās staigājot pa ieliņām un parkiem. Pilsēta ir sakopta, vakaros skaisti izgaismota.

Birštona iztiekot bez skaļiem bāriem un naktsklubiem, kā arī pompoziem apskates objektiem. Ja Birštonas apmeklējums primāri ir izvēlēts sanatoriju vai atpūtas centru dēļ, pilsēta piedāvā tieši to, kas pēc procedūrām un starp ēdienreizēm vajadzīgs – iespēju pastaigāties, vienlaikus novērtējot Birštonas, kas ir arī Nemunas loku reģionālā parka daļas, skaistumu.

Par baltu velti

Tieši iepretim sanatorijai “Egle” atrodas objekts, kas klātienē ir ļoti īpašs, bet tumšākajā dienas laikā ārkārtīgi skaists un krāsains. “Druskupis“, ūdens iztvaikošanas tornis, sniedz bezmaksas iespēju ieelpot gandrīz vai jūras klimata gaisu, kaut arī līdz tai jāmēro simtiem kilometru garš ceļš. Pa šī torņa sienām pil minerālūdens, kas saules un vēja ietekmē rada īpaši veselīgu gaisu. Tur var atpūsties, sēžot uz soliņa, vai staigāt starp objekta sienām, kur koka konstrukciju un minerālūdens smarža radīs pavisam īpašas sajūtas, turklāt arī var uzlabot veselību cilvēkiem, kurus nomoka elpošanas problēmas.

Lietuvieši ar labo neskopojas un to sniedz pat par brīvu. Tiešām, ja vēlaties nogaršot minerālūdeni un sagādāt sev minerālterapiju, nav lieki jātērējas, jo pilsēta piedāvā pāris iespējas, kā veselīgo un bagātīgo ūdeni baudīt par baltu velti, un “Druskupis” nav vienīgais šāds objekts. Piemēram, īpaši izveidotajā minerālūdens paviljonā “Birutes Vila” nevajadzēs tērpties peldkostīmā un čībiņās, lai baudītu relaksējošu ūdens terapiju. Paviljonā var ieiet jebkurš pilsētas viesis, apgulties uz kāda no zviļņiem un baudīt relaksējošās ūdens skaņas no strūklakām, kā arī veselīgo minerālu gaisu. Paviljons darbojas arī ziemā, tajā var ne tikai atgulties un baudīt mirkli, bet arī nodoties aktīvākai atpūtai un vingrot. Lai arī no ārpuses varētu šķist, ka par ieeju greznajā mājā noteikti jāmaksā barga nauda, tā nebūt nav, ieeja ir bez maksas.

Tāpat, staigājot pa pilsētiņu, var attapties pie bezmaksas minerālūdeņu avotiem. Tos droši var izmantot un nogaršot!

Kolēģi man parādīja atsauksmju grāmatu, kurā lasāmas sajūsmināti vērtējumi par lielisko ārstēšanu, jauko gaisotni un laipno personālu. Cilvēki te brauc pat vairākus gadus pēc kārtas, bet tie, kas bijuši pirmoreiz, sola atgriezties vēl.

Dabiski, ka man bija jādomā par Jūrmalu – vai mēs savu pilsētu nevarētu pārvērst par populāru un iecienītu kūrortu, kāda tā reiz ir bijusi? Birštonas kūrortu visādos veidos atbalsta valsts, tāpēc arī šeit izveidots neticami skaista un valdzinoša vide, kas pievelk cilvēkus kā magnēts.

 

Jānis Sokolovs (1980). Jūrmalnieks kopš dzimšanas līdz šim brīdim. Beidzis Jūrmalas 4. vidusskolu, pēc tam – Rīgas Stradiņa universitāti.  Specialitāte – otorinolaringologs, citiem vārdiem – ausu, kakla un deguna ārsts. Beidzis RSU doktorantūru, kā arī ieguvis papildu zināšanas vairāk nekā 40 dažādos kursos, semināros, konferencēs.

Latvijas LOR asociācijas valdes loceklis un sertifikācijas komisijas prezidents. SIA LOR klīnika valdes loceklis.

Bijis grupas Z-scars basģitārists (1999-2005). Kā jau jūrmalnieks, aizraujas ar ūdensslēpošanu, kaitbordu un makšķerēšanu.

Atbildēt