Dzintaros atklās piemiņas plāksni māksliniekam un pedagogam Eduardam Vītolam

Piektdien, 25. maijā, plkst. 14.00 Jūrmalā, Dzintaros, Ķemeru ielā 23 tiks atklāta piemiņas plāksne scenogrāfam, gleznotājam un mākslas pedagogam Eduardam Vītolam, kurš šajā mājā dzīvojis no 1924. līdz 1954. gadam.

Ciļņa autors ir tēlnieks Jānis Strupulis, plāksnes izveidi atbalstīja Helēna Medne un mākslinieku biedrība “Sidegunde”, Valsts Kultūrkapitāla fonds un Vītola dzimta, bet Eduarda Vītola  piemiņas iemūžināšanas iniciatīva pieder Vītolu dzimtas pārstāvei Dacei Vītolai un mākslas zinātniecei Ingrīdai Burānei.

 

Gleznotājs, akvarelists, scenogrāfs, dekorators, mākslinieku grupas “Rūķis” biedrs, Pēterburgas Štiglica Centrālās tehniskās zīmēšanas skolas absolvents un viens no Latvijas mākslas pedagoģijas pamatlicējiem Eduards Kārlis Vītols (1877–1954) ir nozīmīga Jūrmalas un visas Latvijas kultūras personība.

Eduards Vītols no 1918. līdz  1935. gadam bijis Latvijas Nacionālās operas dekorators un veidojis scenogrāfiju un dekorācijas neskaitāmiem operas un baleta iestudējumiem. Viņa 1925. gadā veidotā scenogrāfija un tērpi operai “Madama Butterfly” joprojām redzami uz LNO skatuves. Viņš bijis pasniedzējs Latvijas Mākslas akadēmijā (1922.–1932.; 1946.–1954., 1937.–1940. gadam Vītols strādājis kā zīmēšanas un gleznošanas pedagogs Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātē. Eduarda Vītola talants un ieguldījums ir ticis novērtēts ar Kultūras fonda stipendiju (1923., 1924., 1925. gadā), viņš bijis Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks 1929. gadā.

 

Vītola dzimtas saknes meklējamas Limbažu pusē, Katvaros, tāpēc  2017. gadā, atzīmējot mākslinieka 140. jubileju, Limbažu muzejā bija skatāma viņa piemiņas izstāde, kuru veidoja Vītolu-Veidemaņu dzimtas pārstāvji kopā ar Limbažu muzeju,  Latvijas Mākslas akadēmiju un mākslas zinātnieci Ingrīdu Burāni.

2019. gada sākumā  Jūrmalas pilsētas muzejā notiks plaša Eduarda Vītola darbu retrospekcija, kur uzsvars tiks likts uz scenogrāfiju un darbiem, kas saistīti ar skatuves tērpiem, būs pārstāvēta arī viņa glezniecība un akvarelis.

 

Pateicoties Eduarda Vītola dzimtas pārstāvjiem, pamazām tiek atvērta līdz šim maz zināma lappuse Latvijas mākslas vēsturē.

 

Paldies mājas saimniecei Larisai Rudņevai ar ģimeni, kuri ir vienīgie mājas īpašnieki un uzturētāji pēc Vītola ģimenes!

Atbildēt