Garām kasei

Ir tāda finanšu organizācija ALTUM, kas pieder valstij. Laiku pa laikam tā izvēles kārtībā atbalsta dažādus projektus, tos līdzfinansējot vai – lai cik dīvaini tas nebūtu – dāvinot naudu.

Savā mājas lapā šī institūcija ir norādījusi, ka apdāvinās 200 mājas visā valstī ar mērķi renovēt tās, lai paaugstinātu ēku energoefektivitāti un nodrošinātu atbilstību eirostandartiem. Vienkāršāk sakot, lai siltinātu. Pie tam par brīvu.

Šajā laimīgo sarakstā jūrmalnieku diemžēl šoreiz nebija. Gribētos cerēt, ka tikai pagaidām.

Nemainiet blusu pret uti

Šis ir ļoti labs projekts, un ir patīkami, ka valsts viedoklis sakrīt ar mūsējo, kuru propagandējam jau gandrīz gadu – ka māju remontam nav vajadzīgi liliputi-namu pārvaldnieki ar lozungu “Sakrāsim mūsu algām!”, bet gan valsts programma iedzīvotāju atbalstam.

Kad mājas, kuras būs izremontētas paraugam, izcelsies uz noplukušo māju fona, īpaši Dubultos, tad gan valdība, gan paši iedzīvotāji apvienosies vienīgā pareizā mērķa vārdā – mājas ir jāglābj. Paši iedzīvotāji ar to tikt galā nav spējīgi. Tāpēc mēs atkārtojam – ne jau par namu pārvaldniekiem cīnieties, bet par valdību!

Lai to pārstāv cilvēki, kuri neatsauksies uz it kā objektīviem iemesliem tarifu paaugstināšanai, bet iesaldēs to pieaugumu un atradīs līdzekļus, lai atbalstītu dzīvokļu īpašniekus un īrniekus. Mājas sabrūk, un citas iespējas nav.

Ēaks pirms un pēc renovācijas

Atcerieties, ka valsts līdzekļi remontiem tiks piešķirti ar domes starpniecību, un uzminiet, kuras namu pārvaldes tos saņems? Bogdanova, Gafta un Galaktionova mazulīši un sīkulīši, kuri jau ir sasolījuši lētu siltumu? Vai lielie spēlētāji, kuri ir spējīgi piesaistīt apgrozāmus līdzekļus?

Tāpēc vēlreiz atgādinām – uzmanīgi apsveriet namu pārvaldītāju izvēli un nemainiet blusu pret uti. Mums ir gana daudz speciālistu, lai to visu izskaidrotu.

Vai uzpeldēs parādi?

Tas ir vēl viens ļoti svarīgs jautājums, un ir aizdomas, ka mūsu izvēlīgais lasītājs pat nevar iedomāties, kādi detektīvstāsti aiz tā slēpjas. Lūk, kur ir lietas būtība.

Kad “Namsaimnieks” piederēja domei, tad viņiem bija vienošanās ar “Siltumu” par to, ka tieši namu pārvaldītājs pārstāvēs siltumtīklus parādu piedziņā. Iedomājieties tās šausmas, ka arī tagad, lai noveltu parādu piedzinēja atbildību no sevis uz privātu kompāniju, dome organizē parādu pieprasījumus caur nu jau privātu lietuviešu kompāniju “Jūrmalas namsaimnieks”. Ar formulējumu – viņi taču rēķinus izraksta, tad lai arī tiesājas.

Lieta ir tāda, ka likums aizsargā personas datus, un parādus publiskot nedrīkst. Ar tiem drīkst rīkoties tikai kreditors, tātad, parādu pieprasītājs, iesniedzot datus savā grāmatvedībā un salīdzinot tos ar rēķinu samaksu.

Vienas mājas stāsts

Daudzcietušais nams Engures ielā 5a ar lieliem skandāliem un roku palaišanu ir nomainījis pārvaldnieku. Lai nenotiktu balagāns sanāksmēs, kur pat ar likumu aizsargātie parādnieki tiek pie vārda un cenšas dominēt, iniciatori izmantoja anketēšanas tiesības.

Rezultāts nebija labvēlīgs “Namsaimniekam”. Daudzu gadu ilgušo jūtu saites izjuka, un nobalsojušie iedzīvotāji sajuta jaunas mīlestības uzplūdus pret Trubko kungu un viņa kompāniju, kuri apkalpo pusotra simta māju Rīgā un Rīgas rajonā.

Nepaspēja nemiera cēlāji izpriecāties par saldo, cerību pilno frāzi “līgumu ar “Namsaimnieku” izbeigt”, kā tika izteikts viedoklis, ka daži nezināja, par ko balso, un tagad izskata iespēju atsaukt parakstus. Tas notika, kā jūs atceraties, gaismas ātrumā.

No pašvaldībām arī prasīs atbildību

Skaņas ātrums nav tik ievērojams, bet tomēr ātri izplatījās baumas, ka parādi mājā ir ap simts tūkstošiem, un tagad sāksies vazāšana pa tiesām. Aizdomas, ja ieskatās portālā manas.tiesas.lv, nav bez pamata, jo parādu pretenziju skaits gada laikā ir audzis desmit reižu.

Tātad princips “sēdi klusu un nebāz degunu ārā, citādi sašņorēs par parādiem” var nostrādāt arī šoreiz. Jā, atkritumus izved neregulāri, jā, neraksta, kas ir “mājas konstrukciju un komunikāciju atbalsts”, bet no dzīvokļiem taču neizlika! Par parādiem neaiztika!

Tad, lūk, ir iemesls domāt, ka šis laiks ir pagājis. No pašvaldībām arī tiks prasīta atbildība par bezdarbību.

Domājiet un izlemiet!

Tāpēc, lasītāj, uzmanīgi ieskaties aģitatoru sejās pirms vēlēšanām. Izpēti viņu biogrāfijas. Padomā, vai jauniešiem ir pieredze, un vecākajiem vēlēšanās galu galā atrisināt šo neatrisināto uzdevumu.

Iemidzinājusi mūs ar bezmaksas privatizāciju un uzvēlusi plecos nepaceļamo remonta nastu, valdība aizgājusi malā no palīdzības sniegšanas un tagad klusējot vēro, kā mājoklis – katras ģimenes cietoksnis – kļūst nelietojams vai tiek atņemts par parādiem.

Atrodiet to, kas pārcirtīs šo mezglu! Un, ja viņš jums teiks, ka pārvaldīšana – tā ir privāta lieta, izsvītrojiet viņu no sava likteņa.

Valsts – tie esam mēs visi kopā. Valdība – mūsu aizsardzība. Un citādi nedrīkst būt!

Jegors Koļcovs

Atbildēt