Jēgera fantastiskā balss pieskandinās Dzintaru koncertzāli

5. novembrī plkst. 19:00 Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē notiks pazīstamā Latvijas kontrtenora Sergeja Jēgera solokoncerts, kurā mākslinieku pie klavierēm pavadīs ilggadējā, bet nu jau bijusī Latvijas Nacionālās operas koncertmeistare Ieva Šmite- Misiņa.

Skanēs Dārziņa, Mediņa, Dambja, Maskata un citu komponistu mūzika

Sergejs Jēgers nekad nav slēpis, ka mīl izpildīt dažādu žanru pasaules komponistu klasisko mūziku, tomēr šoreiz, kad Dzintaros būs viņa solokoncerts, priekšroka tiks dota latviešu komponistu daiļradei. Mūsu slavenākais kontrtenors izpildīs Artura Maskata, Romualda Kalsona, Volfgana Dārziņa, Emīla Dārziņa, Jāņa Mediņa, Paula Dambja un citu komponistu darbus. Sergejs Jēgers neslēpj, ka viņam vienmēr tuvu bijusi latviešu komponistu vokālā lirika, tāpēc viņš šim koncertam gatavojas ar īpašu atbildību. Dziedātājs jau sen pierādījis, ka viņam pa spēkam ir ne tikai baroka laika mūzika, kas orģināli komponēta kontrtenora balsij, bet arī ne tik vieglā latviešu vokālā kamermūzika.

Akadēmiju absolvējis pie varoņtenora Kārļa Zariņa

Kad Sergejs Jēgers uzsāka mācības Latvijas Mūzikas Akadēmijā, viņš vēl nenojauta, ka būs retas vīriešu balss īpašnieks – kontrtenors. Sergejs sākumā, iestājoties Mūzikas akadēmijā, dziedāja parastā tenora balsī, vokāli studējot pie dramatiskās balss īpašnieka, izcilā varoņtenora Kārļa Zariņa, kas nu jau devies aizsaules takās. Tolaik daudzi pat, iespējams, nenojauta, ka Sergeja Jēgera talants spēs sevī iemiesot slavenā kontrtenora, kastrāta Farinelli (dzīvoja no 1705. līdz 1782. gadam) talantu.

Proti, Latvijas Mūzikas Akadēmijas paspārnē esošās operstudijas Figaro ietvaros, kas savulaik darbojās kā atsevišķs sava veida muzikāls teātris (Figaro jaunie mākslinieki, no kuru vides nākuši daudzi tagad pazīstami Latvijas operas solisti, savulaik apbraukāja valsti ar vairāk nekā 100 viesizrādēm), iestudējot virkni operas iestudējumu, Sergejs dziedājis lomas arī ne kā kontrtenors. Piemēram, Jāņa Kalniņa operā Lolitas brīnumputns, viņš atveidoja Alņa lomu, kas ir sarakstīta liriskajam tenoram, nevis kontrtenoram, bet Džoakīno Rosini operā Laulību vekselis atveidoja liriski dramatiskā tenora lomu Edoardo. Tas notika 2000. gadā (visi šie bija Figaro studijas iestudējumi). Pēc tam dziedātājs apjautis savu apslēpto talantu un pievērsies kontrtenora balss izkopšanai. Mūzikas akadēmijas bakalaura grādu Jēgers ieguva 2003. gadā, bet 2005. gadā beidzis maģistratūru.

Spoži sevi apliecina Rubinšteina Dēmonā

Cītīgi trenējot balsi, Sergejs Jēgers 2003. gadā saņēma piedāvājumu no toreizējā Latvijas Nacionālās operas direktora Andreja Žagara piedalīties Antona Rubinšteina operas Dēmons iestudējumā (Žagars bija arī iestudējuma režisors). Dziedot Eņģeļa lomu, Sergejs Jēgers sevi spoži apliecināja ne tikai uz mūsu Baltā nama skatuves, bet arī Somijas prestižajā Savonlinnas operas festivālā.

Kopš šī brīža Sergejam Jēgeram pavērās plašas iespējas, jo sekoja virkne spožu piedāvājumu dziedāt dažādas lomas lielās formas projektos, operas izrādēs, teātra izrādēs un arī atsevišķos festivālos. Dziedātājs regulāri dzied arī Latvijas baznīcās, kur sniedz plašus koncertus.

Sergejs Jēgers ar panākumiem atveidojis arī Song Lilingas alter ego lomu Dailes teātra izrādē Madama Butterfly, kas izpelnījās lielu publikas un kritikas atbalstu. Tur Sergeja fantastiskā balss nevienu nespēj atstāt vienaldzīgu.

Jēgers bieži koncertē ārzemēs un Dzintaros

Nu jau par pierastu lietu kļuvis fakts, ka Sergejs Jēgers regulāri dzied ārzemju viesturnejās. Jēgera balsi jau iemīļojuši fani tālajā Jaunzēlandē, kurā latviešu kontrtenors uzstājas regulāri. Viņš dzied Polijā, Lietuvā, Krievijā, ASV, Kanādā, Baltkrievijā, Vācijā, Kazahstānā, Nīderlandē, Itālijā, Francijā, Ēģiptē un citur.

Sergeja Jēgera biogrāfijā ir arī viens zīmīgs fakts: 2005. gada prestižajā Velsas BBC vokālistu konkursā, kas ir populārs visā pasaulē, viņš iekļuva 25 finālistu vidū, spējot ieņemt augsto 6. vietu (kā vienīgais šī konkursa kontrtenors).

Regulārs viesis Sergejs Jēgers ir arī Jūrmalā, kur piedalās ne tikai atsevišķos koncertos, bet arī populārajā Dzintaru koncertzālē notiekošajā Ineses Galantes festivālā Summertime.

Labdarība – viens no Sergeja lielākajiem izaicinājumiem

Jau gadiem Sergejs Jēgers iesaistās dažādos labdarības projektos. Savulaik kopā ar domubiedriem viņš nodibināja Sergeja Jēgera labdarības fondu.

Kā saka Sergejs: “Esam daudz palīdzīgu roku snieguši un ziedojuši diezgan lielas naudas summas – gan rehabilitācijai, gan dažādu citu veselības problēmu atrisināšanai. Mums ir tikai viens nosacījums – palīdzam bērniem līdz 18 gadu vecumam. Tāpat rīkojam pasākumus, kuriem piesaistām māksliniekus no vienas puses, uzņēmējus – no otras.”

Jau daudzus gadus Sergejs Jēgers iesaistās labdarības nometņu organizēšanā. Piemēram, katru vasaru viņš kopā ar domubiedriem Ozolniekos organizē labdarības nometni bērniem. Šogad Ozolniekos nometne tika rīkota jau septīto gadu, kur pulcējās talantīgi skolēni no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm. Nometnes dalībnieki katru dienu viesojās Ozolnieku vidusskolā, kur radoši izpaudās, veidojot un zīmējot, un sociālā aprūpes centrā „Zemgale”, kur kopā ar senioriem zīmēja. Šogad Ozolniekos nometnes ietvaros piedalījās arī citi populāri mākslinieki (operas solists Armands Siliņš un citi). Bērniem tika dāvāts vairāk dāvanu no ziedotājiem. Tiek rīkoti arī citi dažādi labdarības projekti, piemēram: „Sniedz roku, iesim, draugs”. Pagājušajā gadā Sergejs Jēgers organizēja labdarības Martas balli, kas par saziedotajiem līdzekļiem šogad ļāva Rīgas Austrumu universitātes klīniskajai slimnīcai iegādāties medicīnisko aprīkojumu.

Tapusi jauna programma – par godu Ziemassvētkiem

Domājot par gaišo Ziemassvētku laiku, Sergejs Jēgers duetā ar valdzinošās balss īpašnieci – dziedātāju Ievu Kerēvicu iestudējis jaunu programmu. Viņš aicina izbaudīt muzikālu sajūtu piedzīvojumu Latvijas baznīcās: jauno Ziemassvētku programmu Debess dārzos, kas būs klausāma, sākot ar 19. decembri.

Koncerta programmā, kurā savīsies akadēmiskās mūzikas smalkās līnijas ar džeza temperamentu, skanēs gan mums visiem tik mīļās, gan ne tik bieži dzirdētās latviešu komponistu Jāņa Lūsēna, Riharda Dubras un Madara Kalniņa kompozīcijas. Par īpaši emocionālu mirkli solās kļūt pašas Ievas Kerēvicas sakomponētā dziesma ar Kārļa Skalbes vārdiem Ziemassvētku roze, kas ļaus klausītājiem atkal un atkal no jauna izjust īstu brīnumu un kas kļuvusi par pamatu šai Ziemassvētku programmai. Pirmais koncerts notiks 19. decembrī Rīgā, Vecajā Sv.Ģertrūdes baznīcā.

Fakti par kontrtenoru

Kontrtenors (kontratenors) – retāk sastopams vīriešu vokālais diapazons, kas ietiecas sieviešu balss – alta, mecosoprāna, retāk soprāna – diapazonos. Apzīmējums ieviests Anglijā 17. gadsimtā un kontrtenora vokāls ir raksturīgs baroka mūzikai, senajai mūzikai, taču tam bieži ir vieta arī modernajā mūzikā. Vokālisti ar kontrtenora balsi ir liels retums, tāpēc 17. gadsimtā, lai kompensētu to trūkumu, praktizēja medicīnisku iejaukšanos, radot solistus – kastrātus.

Kontrtenori parasti dzied falsetā, retāk pievieno balss skanējumam arī bagātīgu krūšu rezonatora skanējumu, iegūstot augstu pilnskanīgu balsi.

JURIS IVANOVS

Atbildēt