Nelielas naudas lielam un cēlsirdīgam mērķim – vai tiešām nav iespējams atrast?

Jūrmalas Diabēta biedrība tika dibināta tālajā 1999. gadā, kad Jūrmalas domes deputāts Leonīds Aleksejevs un diabētiķe Lolita Bredermane sāka pulcēt ap sevi cilvēkus, kurus skārusi  slimība – cukura diabēts.

Izveidojās organizācija, kurā aktīvu biedru vairāk nekā četri simti.

Jūrmalas Diabēta biedrības, tagad nodibinājuma “Jūrmalnieki – Kopā stiprāki!” vadītāja Lolita Bredermane

Biedrība  paplašinājusi savu darbības lauku un kāt nākušas arī slimības profilakses un uzraudzības funkcijas. Kopš 2002. gada to vada Lolita Bredermane. Nesen organizācijas darbības optimizēšanas nolūkā tika mainīts juridiskais statuss un nosaukums. Lielveikalā “Liedags“ 2. stāvā jūs laipni gaida Nodibinājums “Jūrmalnieki! Kopā – stiprāki”.

Sarunā ar “Jūrmalas Ziņām” L. Bredermanes kundze pastāstīja lūk, ko.

Esam vajadzīgi, pat nepieciešami daudziem jūrmalniekiem. Pie mums katru ceturtdienu nāk cilvēki, kuriem konstatēts cukura diabēts un veic bez maksas cukura līmeņa analīzi. Pārsvarā tie ir veci cilvēki – 70 – 80 gadnieki. Lai arī cukura mērījumu var izdarīts katrs slimnieks pats, tomēr ne katram pietiek dūšas un prasmes iedurt sev pirkstā adatu, lai cik vienkārši tas arī nebūtu.

Es pati no saviem līdzekļiem, pensijas un , izlūdzoties atbalstošajām farmācijas kompānijām kādu nebūt materiālu palīdzību, veicu šo mērījumu. Cilvēki aiziet apmierināti.

Pie manis pēc palīdzības griežas arī jaunieši un ekonomiski aktīvi cilvēki, kuriem ir aizdomas par saslimšanu ar cukura diabētu. Veicot cukura līmeņa mērījumu, gandrīz vienmēr konstatēju, ka tas tiešām ir paaugstināts. Šādos gadījumos es iesaku doties pie ģimenes ārsta un endokrinologa, lai cilvēks uzsāktu ārstēšanos un uzzinātu visu nepieciešamo, kā dzīvot un sadzīvot ar diabētu turpmāk.

Vidēji katru ceturtdienu pie manis pēc palīdzības atnāk 15 – 17 cilvēku.

Tātad – mēnesī 60 – 68, gadā – 720 – 800 cilvēku.

Regulāri rīkojam dažādas akcijas.

Akcijas ietvaros aicinām ikvienu veikt osteoporozes mērījumu bez maksas. Osteoporoze ir mūsdienu klusējošā epidēmija – saslimšana, kas mazina kaulu blīvumu. Tie nemanot kļūst trausli un pieaug lūzumu risks. Būtiski samazinās arī kustību spējas un kvalitāte. Mērījumus veicam ar sertificētu densitometru. Tā ir absolūti nesāpīga procedūra.

Glaukoma – acu slimība, kas rada redzes nervu bojājumus. Ievērojams glaukomas riska faktors ir paaugstināts acs iekšējais spiediens, kas mehāniski bojā acs nervu. Mēs akciju laikā piedāvājam veikt bezmaksas acs iekšējā spiediena mērījumu.

Vēnu mazspēja – sākumā nepatīkamas izmaiņas uz ādas, beigās čūlas. Pilnīgi nemanāmi šī slimība uzsāk savu ceļu vismaz trešdaļai cilvēku – it kā smaguma sajūta kājās dienas beigās, tirpšana, sāpīgs nogurums, niezēšana, krampji. Tas norāda, ka slimība ir sākotnējā stadijā. To nedrīkst ignorēt. Mēs piedāvājam rīkoto akciju laikā bez maksas iespēju pārbaudīt savu kāju vēnu stāvokli. Protams, ka pacienti netek ārstēti, bet gan sniegta informācija par savas sirds – asinsvadu sistēmas un venozās asinsrites uzlabošanu un profilakses pasākumiem.

Lielākais gada pasākums ir novembrī – Pasaules Diabēta dienu atzīmējot. Tad mums ir plaša programma, sākot ar ārstu konsultācijām, beidzot ar diabētisko produktu degustācijām, recepšu apmaiņām un veselīga dzīvesveida demonstrācijām.

Šajā pasākumā piedalās Mihaila Malkiela sanatorijas “Jaunķemeri” ārsti – speciālisti un sniedz bezmaksas konsultācijas ikvienam interesentam. Esam ļoti priecīgi par šo sadarbību. Jūrmalas domes Labklājības pārvalde piešķir 600 eiro, organizatoriskiem izdevumiem. Tomēr ar šo ir stipri par maz.

Lai gadā pienācīgi spētu apmierināt iedzīvotāju vajadzības pēc visām minētajām konsultācijām, mums gadā ir nepieciešami vismaz 3 600 – 4000 eiro. Es nerunāju par algu darbiniekiem – tikai un vienīgi ierīces, to aprīkojums un organizatoriskie izdevumi. Pat telpu īre tirdzniecības centrā Liedags mums ir bez maksas. Par to sevišķi pateicīgi esam Jurim Valdovskim, SIA “Regumino” valdes priekšsēdētājam un Mārim Freibergam – t/c “Liedags” pārvaldniekam.

Vēlos uzsvērt to, ka visu iepriekš nosaukto aktivitāšu rezultātā, esam sapulcinājuši ap sevi lielāko daļu Jūrmalas iedzīvotāju, kuriem saslimšana ar kādu no šīm slimībām ir noteikusi citu – atšķirīgu dzīves veidu. Ievērojami vairāk nepieciešamas kustības, sevišķi ieteicams profesionāla terapeita uzraudzībā, daudz pozitīvu emociju, veselīgs uzturs.

Par pozitīvām emocijām runājot – bija laiks, kad regulāri, ne tikai Jūrmalas, bet visas Latvijas cilvēki ar īpašām vajadzībām, saņēmām iespēju baudīt bezmaksas koncertus Dzintaru koncertzālē. Tas notika iepriekšējā tās direktora – Andreja Kondratjuka laikā. Pāri par 2000 cilvēkiem pulcējās uz Marijas Naumovas, Intara Busuļa, Jāņa Stībeļa, pat amerikāņu džeza koncertu. Cilvēki to ļoti labi atceras un jautā, kad būs turpinājums.

Diemžēl, tas ir pagātnē. No pilsētas domes praktiski nekādu atbalstu nesaņemam. Rakstām projektus – saņemam atteikumu. Izstrādājām lielisku priekšlikumu rīkot ne tikai šiem -citu vajadzību jūrmalniekiem, bet arī grūtniecēm, cilvēkiem ar psiholoģiskām grūtībām, bērniem ar uzvedības traucējumiem utt. – projektu “Deju un kustību terapija” – nodarbības profesionāla kustību terapeita vadībā. Projekta kopējā vērtība gada garumā – ap 3 000.  Iesaistāmie cilvēki – līdz 1000. Domē atbildēja, ka projektu neatbalstīs, jo neredzot tam jēgu.

Mēs ļoti ceram, ka jaunā Jūrmalas dome atradīs iespēju iekļaut mūsu niecīgo vajadzību nākamo gadu finanšu plānos un pilsētas iedzīvotāji varēs baudīt vairāk un plašāk mūsu aktivitātes.

Ar Lolitu Bredermani sarunājās Lauma Kalpone

Atbildēt