Prokopčuka neizslēdz iespēju startēt arī Tokijas Olimpiādē 2020

Jūrmalas Ziņas

, Sports

To, ka jūrmalniece Jeļena Prokopčuka joprojām ir izcilā sportiskā formā, pierādīja viņas sasniegums 2016. gada Rio Olimpiskajās spēlēs. Savā ceturtajā Olimpiskajā startā jūrmalniece, kas ir visu laiku labākā Latvijas garo distanču skrējēja un maratoniste, izcīnīja 12. vietu (42,195 kilometrus garajā olimpiskajā maratona distancē sievietēm). Decembra vidū izcilā Latvijas sportiste sniedza ekskluzīvu interviju laikraksta Jūrmalas Ziņas sporta žurnālistam.

Kā vērtējat šo gadu sportiskā ziņā?

Jau gada sākums man bija veiksmīgs, jo aprīlī notikušajā Bostonas maratonā izcīnīju ceturto vietu. Par to esmu laimīga, jo biju vienīgā dalībniece no Eiropas. Ja runā par savām ceturtajām Olimpiskajām spēlēm, man vislielākais prieks, ka spēju izturēt Rio lielo karstumu, pabeidzot distanci. Protams, 12. vieta ir labs sasniegums, tomēr Olimpiskajās spēlēs esmu bijusi augstākās vietās. Ņemot vērā Rio klimatu, nelabvēlīgo laiku un bezgaisa svelmi, šis ir teicams sasniegums.

Svelmainajā Rio maratonā augstvērtīgus rezultātus uzrādīt neizdevās arī uzvarētājām, un arī es no sava personiskā rekorda (2:22:56) atpaliku gandrīz par septiņām minūtēm. Rio visiem galvenais pretinieks bija svelmainie laika apstākļi. Mana iegūtā 12. vieta ir visu laiku labākais Latvijas sasniegums olimpiskajā maratona distancē. Man lielās svelmes dēļ trasē neizdevās izlikties uz visiem simt procentiem, jo pirms starta biju izvirzījusi mērķi iekļūt pirmajā desmitniekā, tomēr esmu sajūsmā, ka finišēju 12. vietā. Kopumā ar sezonu esmu apmierināta.

Kā Jūs sarindotu savus karjeras labākos rezultātus Top trijniekā Olimpiādēs un maratonu distancēs?

Top trijnieka pirmajā vietā ierindošu 2004. gada Olimpisko startu Atēnās, kad 10000 metru distancē izcīnīju septīto vietu. Otro vietu došu Sidnejas 2000. gada Olimpiādei, kad ierindojos devītajā vietā. Trešajā vietā ierindošu šī gada Rio sasniegumu, kurā, salīdzinot ar citām Olimpiādēm, pārkvalificējos, lai startētu kā maratoniste.

Karjeras laikā esmu piedalījusies vairāk nekā 20 prestižajos augstākā līmeņa lielajos maratonos. Šeit visvairāk priecājos par uzvarām 2005. un 2015. gadu Osakas maratonā (šīs abas uzvaras ar desmit gadu starpību man dod vislielāko prieku). Ļoti augsti vērtēju arī uzvaras 2005. un 2006. gada Ņujorkas maratonos.

Jeļena, savulaik man stāstījāt, ka daudz laika aizņem dēliņa audzināšana, kā rezultātā nedaudz nācās ciest treniņiem un sportam. Vai dēliņu arī interesē skriešana?

Kad puika bija vēl maziņš, bija ļoti grūti gatavoties sezonai, kā to darīju pirms bērniņa piedzimšanas. Kamēr dēliņš aug, daudz palīdz vīrs Aleksandrs Prokopčuks, kas ir arī mans treneris. Šobrīd dēlam ir pieci ar pusi gadu. Arī dēlam patīk skriet, es pat teiktu, ka viņš prot to darīt. Jā, puikam ir talants skriešanā, bet viņam pašam vēlāk būs jāizvēlas, kā veidot savu nākotni.

Vai līdzjutēji un sporta sabiedrība var cerēt, ka startēsiet arī savā piektajā Olimpiādē, kas būs Tokijā? Jūs esat dzimusi 1976. gadā, kas arī 2020. gadā maratonistam vēl nav vecums, kad slidas jākar vadzī…

Man šo jautājumu uzdod bieži. Ja godīgi, uz šo brīdi domāju, ka vēlos vēl piedalīties 2020. gada Olimpiskajās spēlēs. Ja man būs vēlēšanās un stimuls vēl skriet, starts Tokijā ir reāls. Skaidrs ir tas, ka, protams, vispirms būs jāizpilda Olimpiskais normatīvs. Turklāt, daudz kas būs atkarīgs arī no sportiskās formas un veselības. Pēdējais faktors ir pats noteicošais. Es saprotu, ka neesmu vairs jauna meitene un ka maratonā man būtu grūti cīnīties ar 20 gadus jaunākām meitenēm, bet man ir vēlme vēl startēt Olimpiskajā trasē. Esmu pārliecināta, ka arī Tokijā varu ierindoties pirmajā desmitniekā.

Kāpēc nolēmāt izlaist 2012. gada Olimpiskās spēles Londonā?

Jā, man bija iespēja startēt Londonas Olimpiādē, jo biju izpildījusi Olimpisko A normatīvu maratonā, tomēr apsvēru iespēju, ka Olimpiādē varētu startēt 10 000 metru distancē, jo maratona starts tika dots dienas vidū, kad pilsētā varētu būt karsti laika apstākļi, kas man būtu grūti un neparocīgi. Proti, maratona vietā gribēju skriet 10 000 metru distancē, taču šajā disciplīnā Olimpisko normatīvu neizpildīju (šajā disciplīnā uzrādīju laiku 33 minūtes un 26 sekundes, atpaliekot no olimpisko spēļu B normatīva, kas bija 32 minūtes un desmit sekundes). Līdz ar to uz Londonu vispār neaizbraucu, dodot priekšroku ģimenei un mazajam dēliņam.

Jūs savulaik izvairījāties no nepatīkamā gadījuma 2013. gada Bostonas maratonā,  pēdējā brīdī neaizbraucot (tajā bojā gāja daudz cilvēku, bet vairāki simti guva ievainojumus). Vai šobrīd sacensībās drošībai tiek pievērsta pastiprināta uzmanība?

Jā, šobrīd pasaule ir mainījusies. 2013. gada terora akts bija kaut kas prātam neaptverams. Jācer, ka nekas līdzīgs vairs neatkārtosies. Pēdējā laikā sacensībām tiek pievērsta pastiprināta uzmanība no drošības dienestu puses.

Saprotu, ka jau esat sākusi gatavoties 2017. gada sezonai. Kādi ir nākamās sezonas galvenie starti?

Joprojām trenējos aktīvi – šobrīd to daru vienreiz dienā visas dienas nedēļā (es to saucu par atpūtas režīma treniņu grafiku, smejas – aut.), bet, kad tuvosies nākamie starti, trenēšos divas reizes dienā. Mans menedžeris plāno nākamā gada startus. Pagaidām izskatās, ka pavasarī startēšu Japānas maratonā vai Bostonas maratonā, bet rudenī – kā parasti Ņujorkā.

Sanāk, ka arī maratonistiem, tāpat kā mūziķiem, jāuzticas menedžeriem, kas saplāno visus startus?

Maratona sacensības pasaulē notiek ļoti bieži, tāpēc tieši menedžeri strādā manā labā. Viņi ir tie cilvēki, kas plāno manus startus, piedāvājot man iziet uz starta dažādās pasaules vietās. Man ir iespēja izvēlēties sev parocīgākās trases un sacīkšu vietas, apmešanās vietu un tamlīdzīgi. Ja tev ir pasaules līmeņa rezultāts, tad, protams, esi virsotnē. Respektīvi, tad dalībnieks tiek gaidīts ikvienā pasaules maratonā. Par laimi, es tieku gaidīta daudzās pasaules vietās.

Jūsu novēlējums jūrmalniekiem?

Visiem novēlu labu veselību un panākumus. Visiem mieru ģimenē, darbu un labklājību. Nodarbojieties ar sportu un mīliet savu skaisto pilsētu!

Paldies par sarunu. Veiksmīgus startus!

 

Jeļenas Prokopčukas CV

Dzimusi 1976. gada 21. septembrī (40 gadi).

Augums 168 cm, svars 51 kg.

Izglītība: Rīgas 96. vidusskolā, pēc tam LSPA.

Sporta veids – vieglatlētika.

Disciplīna – garās distances, maratons.

Jūrmalniece.

Precējusies, vīrs Aleksandrs Prokopčuks (bijušais sportists, tagad Jeļenas treneris).

Piedalījusies četrās Olimpiskajās spēlēs (1996, 2000, 2004, 2016).

2005. un 2006. gadā viņa uzvarēja prestižajā Ņujorkas maratonā, kļūstot par sesto sievieti, kas to izdarījusi vairāk par vienu reizi.

2005. un 2015. gadā uzvarēja Osakas maratonā Japānā.

Izcīnītas četras trešās un četras ceturtās vietas dažādos pasaules līmeņa maratonos.

Vairākkārtējā Latvijas rekordiste visdažādākās vieglatlētikas disciplīnās.

Andris Lapiņš

Atbildēt