Rihards Zariņš drīz atvērs Biznesa inkubatoru

Jūrmalas Ziņas

, Bizness

Jūrmalas topošais Biznesa inkubators Dubultu prospektā 4 divstāvu koka ēkā blakus Attīstības pārvaldei ar pašvaldības atbalstu un LIAA aizmuguri apkalpos plašu teritoriju, ieskaitot Kandavas, Jaunpils, Tukuma, Engures, Olaines, Ķekavas, Babītes un Mārupes novadus, tāpēc uz 10 vietu atlasi novembra vidū paredzama liela konkurence starp biznesa ideju prezentētājiem, kas varēs pieteikties no oktobra beigām. Ir pabeigti remontdarbi, tiek gaidītas mēbeles un tehniskais aprīkojums. Biznesa ideju vērtēšanas komisiju organizēs vietējā pašvaldība.

“Jūrmalas Ziņas” aicināja uz sarunu inkubatora vadītāju Rihardu Zariņu, kurš iepriekš piecus gadus bijis Rīgas radošo industriju inkubatora “Creative Andrejsala” galva:

– Kad man beidzās darba attiecības ar iepriekšējā perioda Inkubatora operatoru, mani uzrunāja Jūrmalas pašvaldība un piedāvāja šo amatu. Uz pārējām divām speciālista – projektu vadītāja un projektu vadītāja – administratora vietām inkubatorā tiks izsludināts atklāts konkurss. Pēc būtības inkubatora pakalpojumi domāti pavisam jauniem uzņēmumiem vai tikko dibinātu biznesa ideju autoriem. Bet pieredzes bagātie uzņēmi nav tā mērķa auditorija. Tai pat laikā ir vairākas lietas, kas nestrādā, ko nevar izdarīt bez pieredzējušu uzņēmēju klātbūtnes – piemēram, biznesa ideju testēšana uz dzīvotspēju, jaunā uzņēmēja iedrošināšana, lai viņš justos vēlams, piederīgs kādas pašvaldības teritorijā un sakārtotas biznesa vides radīšana, kurā viņš varētu ienākt, izvērsties.

– Tāpēc vietējā Uzņēmēju biedrībā vai Uzņēmēju konsultatīvajā padomē pieredzējušajiem kā mentoriem īpašā programmā būtu jādalās pieredzē ar jauniņajiem, neturot sveci zem pūra. Lai jaunie uzklausītu tos, kas jau biznesā piecus – sešus pudus sāls ir apēduši. Līgumā starp Jūrmalas pašvaldību un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru par Biznesa inkubatora radīšanu vienā punktā teikts, ka dome sekmēs Mentoru tīkla izveidošanu, kuri bez maksas audzinās iesācējus. Latvijā reālajā dzīvē tā ir diezgan liela problēma, jo, pirmkārt, cilvēkiem nav laika, otrkārt, ne katram uzņēmējam piemīt skolotāja gēns vai talants, treškārt, pietrūkst gatavības iesaistīties šajā procesā. Biznesa inkubatoru programma turpināsies Latvijā līdz 2023. gada beigām, tāpēc es aicināšu uz pasākumiem redzamākos uzņēmējus un pats uzprasīšos ciemos. Mana līdzšinējā pieredze rāda, ka ļoti bieži daudzsološu biznesa ideju iznēsātāji ir esošie, rūdītie uzņēmēji. Nāciet, un iespējams mēs varēsim palīdzēt!

–Jūrmalas “Swedbank” nepiedāvā bezmaksas tikšanās telpas uzņēmējiem. Tādēļ taps atvērtā tipa birojs ideju autoriem, nevis atsevišķi darba kabineti. Tiem, kas sēž mājās un kuriem ģimenē pietrūkst praktisko zināšanu biznesa vadīšanā un Biznesa plānu rakstīšanā, varēsim piedāvāt kvalitatīvas konsultācijas un ērtu vidi darbam – datoru, citu biroja tehniku, ātru bezvadu internetu, utjpr. Lauksaimnieki visdrīzāk nebūs mūsu īstākie klienti. Tehnoloģiju start-up arī neies inkubatorā, bet piesaistīs līdzekļus no investoriem – ātrai attīstībai. Netiks atraidīti arī lielāki uzņēmumi ar specifiskām vajadzībām, piemēram, produkta prototipēšanā. Jūrmalā ir maz amatniecības uzņēmumu, un tikpat kā nav rūpniecības. To varētu labot Biznesa inkubators. Ja esat biznesā un tikko dzimusi jauna ideja, kas iepriekš nav izmēģināta, tā sauktais spin-up, nāciet, un mūsu durvis būs atvērtas! Tikai būs jāpamato, ka šai idejai ir nepieciešams dibināt jaunu uzņēmumu. Ja tu neesi trīsreiz kļūdījies vai apdedzinājies uzņēmējdarbībā, tev nekļūt par veiksmīgu uzņēmēju. Protams, notiek brīnumi, kas ir izņēmums no šī likuma, kad “izšauj ar pirmo reizi”.

Arvīds Deģis

Atbildēt