Šābrīža zaudētāja nr.8

Mārupiete Rita Sproģe (dzimusi 1967. gadā un 2005. gadā ieguvusi profesionālo maģistra gradu tiesību zinātnēs) no Jūrmalas domes juriskonsultes 2012. gadā un Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas 2013. gada 18. martā dažos gados taisījusi žilbinošu karjeru, 2014. gada novembrī iekļuvusi deputāta krēslā Romāna Mežecka vietā, taču pieļāvusi fundamentālu kļūdu, nekandidējot uz mēra amatu. Sākotnēji gan viņa svārstījās, vai pieņemt deputāta amatu, kas liedz to savienot ar Dzimtsarakstu nodaļas vadītājas pienākumiem, kur apliecināja uzņēmējas talantu, jo par 126 latiem labprāt reģistrēja laulības pāru izvēlētā vietā jūras krastā. Stājoties vicemēra amatā, viņa svinīgi solīja: “Apņemos strādāt tā, lai jūrmalnieki savā pilsētā justos kā mājās, savukārt viesi, izbaudot bezrūpīgas brīvdienas, novērtētu Jūrmalas autentiskumu un pasaules līmeņa servisu.”
Pirmoreiz publiski Rita Sproģe kā vicemērs izblamējās, kad 2014. gada novembra beigās naivi skaidroja: “Vēlos uzsvērt – līdz nebūsim saņēmuši oficiālu festivāla “Jaunais Vilnis” organizatoru atteikumu, joprojām pieļaujam pozitīvu scenāriju, lai pilsētai nozīmīgais pasākums Jūrmalā tomēr notiktu.”

Otrreiz gandrīz skandāls izcēlās, kad 2014. gada decembrī par bezdarbību būvinspektora Ralfa Morīša lietā sodītas trīs Jūrmalas pašvaldības amatpersonas, kā arī no darba atbrīvota pašvaldības Administratīvās komisijas priekšsēdētāja GunaVoitkāne.  “Ja koruptīvā nodarījumā aizdomās turētā persona – nu jau atstādinātais pašvaldības būvinspektors Morītis – 2013. gadā tiktu saukta pie disciplināratbildības, iespējams, mēs būtu aiztaupījuši Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) apciemojumu un problēmu izskauduši saknē. Tāpēc pašvaldībai ir ārkārtīgi svarīgi saprast, kas bijis ķēdes vājais posms. Diemžēl atbildīgā amatpersona, kura procesu nenovadīja līdz galam, ir tā brīža Personāla nodaļas vadītāja, ignorējot vadības doto uzdevumu. Nav pazīmju, kas liecinātu par apzinātu rīcību, bet tik rupjas kļūdas nav pieļaujamas,” taisnojās Rita Sproģe.

Uz viņas kā amatpersonas kompetenci ēnu met vairākas lietas: bezatbildīga attieksme pret mantisko deklarāciju, slēptā līdzdalība vīra biznesa darījumos ar domi, par ko lasiet mūsu “numura tēmā”, kā arī piekāpšanās pretenzijās uz samērā droši iegūstamo mēra amatu.

VID informēja, ka deklarācijā par 2015. gadu Sproģe ir uzrādījusi parādsaistības 683 013,17 eiro apmērā. Savukārt 2016. gada 15. aprīlī Sproģe ir iesniegusi precizējumu savai deklarācijai, kurā precizē informāciju par nekustamajiem īpašumiem un darījumiem, bet parādsaistības ir atstātas bez izmaiņām.  Amatpersonas pašas atbildība ir pārbaudīt rakstīto, jo VID deklarācijas iesniegšanas stadijā nevar pārliecināties par to, vai valsts amatpersona pārskata periodā nav uzņēmusies jaunas parādsaistības.

Sproģe sacīja, ka tikai no žurnālistiem ir uzzinājusi, ka viņas pērnā gada valsts amatpersonas deklarācijā ir minētas parādsaistības 683 013 eiro apmērā. “Es vispār nezināju, ka šāda summa manā deklarācijā ir minēta. Tur ciparu kombinācija ir jāvada elektroniski, un, ja ievadot ciparus, kāds ir lieks, tad summa aprēķinās automātiski. Tā summa, kas tur ir, – ir tikai tehniska kļūda,” neveikli atrunājās Sproģe, kura pastāstīja, ka reālās parādsaistības ir 67 414 eiro. Savukārt aizdevumi teju 90 000 eiro apmērā esot no 2010. līdz 2013. gadu perioda, palīdzot dzīvokļa pirkšanā, kuri deklarācijā ierakstīti ar cerību kādreiz tos atgūt.

Te nāk svarīgākais atklāsmes mirklis, kad dažādiem medijiem Sproģe atkārtoti atzina, ka labprāt kļūtu par domes priekšsēdētāju, ja deputāti tā lems un ka viņa šādu atbalstu saņemtu.

“Jaunajam Jūrmalas domes priekšsēdētājam jābūt no koalīcijas, uzreiz pēc savas atcelšanas no amata pauda Gatis Truksnis, kurš nekādi neiebilda pret Sproģes nominēšanu. Uz jautājumu, ko viņš redz savā vietā, Truksnis atbildēja: “Es neko tagad neredzu. Skatīsimies. Tam noteikti jābūt no Zaļo un zemnieku savienības, no koalīcijas. Tas būtu tikai dīvaini, ja tā nenotiktu.”

Šā gada 12. oktobrī tapa zināms fakts, ka Rita Sproģe paātrinātā tempā iestājusies ZZS ietilpstošajā Latvijas Zemnieku savienībā (LZS). Sproģe Jūrmalas domē ievēlēta no ZZS saraksta, tomēr līdz šim nebija iestājusies nevienā no to veidojošām partijām, jo politiskās karjeras plāksnē neizjuta tādu vajadzību. Viņas uzņemšana Trukšņa atcelšanas laikā atsevišķiem Jūrmalas domes deputātiem uzreiz izraisīja pieņēmumus, ka tiek apsvērta izbrāķētā mēra nomaiņa pret mazāko ļaunumu – Sproģi.

Atbildēt