«Spogulīt, spogulīt» – Aspazijas mājā atvērta neparasta izstāde

Sveiciens visiem jūrmalniekiem no līča otra krasta! Vecāķos dzīvojošā radio un televīzijas raidījumu vadītāja Ilona Jakimoviča Aspazijas mājā (līdzās Dubultu stacijai, gandrīz pretī prezidenta rezidencei) ir atklājusi spogulīšu izstādi no savas plašās kolekcijas.

Latviski izstādes nosaukums ir „Spogulīt, spogulīt”, bet nosaukuma krievu valodas versija ir precīzāka – “Свет мой, зеркальце, скажи…” Frāze no Aleksandra Puškina slavenās pasakas ar mirušo ķēniņmeitu vēsta nevis par mums ierasto lielo spoguli, bet gan spogulīti – dāmu aksesuāru, mazu lietiņu, kas viegli ietilpināms somiņā.

Neparasta kolekcija

Aspazijas māja, kas atvērta pēc rekonstrukcijas pirms diviem gadiem, ir īpaša vieta. Te Raiņa mūza pavadīja savas dzīves pēdējos desmit gadus, te uzrakstīja daudz dzejoļu, un viņai jau nu noteikti bija spogulītis… Bet cik tādu ir Ilonai Jakimovičai?

Atbildi uz šo jautājumu viņa pati nezina un vaļsirdīgi atzīstas: „Neesmu skaitījusi, jo esmu humanitāru zinātņu cilvēks un ar skaitļiem nedraudzējos. Bet spoguļu ir daudz. Neesmu Kaščejs, kas alkatīgi sargā savu bagātību, nevienam to nerādot, un daļu kolekcijas esmu izlikusi piecās muzeja vitrīnās.”

Līdzās spoguļiem eksponētas porcelāna figūriņas, senas atklātnes un litogrāfijas par šo tēmu. Pirmām kārtām tā ir sieviete, kas lūkojas savā atspulgā.

Mozaīka un taureņi

Kolekcijas aizsākums ir spogulis, ko Ilonai Jakimovičai dāvināja māte – tas bijis mantots no draudzenes. Ir arī unikāli priekšmeti – piemēram, ar kaltētiem taureņiem rotāts spogulis. Vai itāliešu darinājumi no mozaīkām.

Pēc Ilonas Jakimovičas teiktā – galvenais , ka ikviens spogulis ir smalks darbs. Tieši tas šo priekšmetu padara vērtīgu. Spogulim nav obligāti jābūt darinātam no sudraba, tikpat labi tas var būt no misiņa vai plastmasas. „Ja kāds grib papildināt kolekciju ar savu eksemplāru, es ar prieku to pieņemšu,” saka svinību vaininiece.

Izstāde darbosies līdz 18. maijam. Pēc tam katrs spogulītis tiks rūpīgi iesaiņots un ielikt īpašā kastē.

Visticamāk, nākamā šāda ekspozīcija tiks rīkota Rīgas Jūgendstila muzejā. Izstāde dienas gaismu kādreiz ieraudzīs arī Vecāķos, kur Ilona jau kuro gadu cenšas iekopt kultūras centru senajā stacijā. Lēnām, bet lietas iet uz priekšu. Jūrmalnieki, apciemojiet arī Vecāķus! Bet pagaidām aplūkojiet sevi spogulī.

Andrejs Šavrejs

Atbildēt