Valsts līderi sāk novērsties no Trukšņa; mēru pilsētā atbalsta seši cilvēki

Gata Trukšņa atgriešanos mēra amatā kritizējuši gan rakstnieki, gan valsts politiskie līderi, gan pat Valsts prezidents.

Truksni savukārt atbalsta vienīgi seši cilvēki visā Jūrmalā — un tiem pašiem tas ir izdevīgi, jo šie seši ir viņa koalīcijas biedri.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Māri Kučinski žurnālistiem sacīja: «Tām politiskajām partijām, kas ir Jūrmalas domē, jāpieņem lēmums par uzticēšanos vai neuzticēšanos. […] Izejot no Rietumu prakses, protams, ka šādā situācijā [vēlēšanu kampaņu nelikumīgā finansēšanā aizdomās turamam politiķim] pieņemts demisionēt no amata. Tas būtu pareizs solis!» — sacīja Valsts prezidents.

Vēl jo svarīgāks šis paziņojums ir tāpēc, ka šobrīd Valsts prezidents ir kļuvis par jūrmalnieku — katru dienu uz darbu Rīgas pilī viņš dodas no Jūrmalas rezidences. Un, kā mēs visi atceramies, gan Raimonds Vējonis, gan Gatis Truksnis savos amatos abi tikuši ievēlēti no Zaļo un Zemnieku Savienības.

 

Otto Ozols: «Trukšņa gadījums ir graujošs!»

Viens no šī brīža lasītākajiem latviešu rakstniekiem un publicistiem — jūrmalnieks Otto Ozols, tādu bestselleru kā «Latvieši ir visur» un «Neērtās patiesības» autors, Trukšņa atgriešanos amatā pēc aresta un aizdomās turamā statusa iegūšanas kriminālprocesā vērtē kā graujošu: «Latvijā ir vērojams, ka sabiedrības pacietība ir gandrīz neizsmeļama. Es respektēju Vējoni kā mūsu valsts prezidentu. […] Viņa komentārs par Trukšņa gadījumu bija tas, ko sauc par patiesības mirkli. Trukšņa gadījums patiesībā ir gan ilustratīvs, gan graujošs. Ko tādu redzot, ir grūti saglabāt ticību demokrātijai un valstij. Pats esmu no Jūrmalas… Trukšņa problēma neattiecas tikai uz pašu Truksni vien, bet arī tiem ZZS deputātiem [domē], kuri pacēla roku un nobalsoja par viņa atkārtotu apstiprināšanu amatā. Un arī uz tiem Zaļās partijas līderiem, kuri tagad sēž un klusē kā ūdeni mutē ieņēmuši! Visu cieņu aizsardzības ministram Bergmanim no Zaļās partijas, bet kur tagad ir viņa drosmīgā balss — tā nedrīkst notikt, tā nenotiks!»

Otto Ozols turpina: «Mani kā rakstnieku īpaši tagad novembrī aicina tikties ar jauniešiem. Tas man ir smags jautājums — kā es varu viņiem teikt, ka mums ir jāsaglabā ticība Latvijas nākotnei, redzot šādus Trukšņa fenomenus un zinot, ka šie jaunieši arī to zina un redz! Ziniet, mana pirmā reakcija, uzzinot par šo Trukšņa gadījumu, bija: sociālajos tīklos vajadzētu aicināt visus Latvijas patriotus nākt un izmest Truksni aiz čupra ārā no domes kopā ar tiem, kuri viņu iecēla atpakaļ amatā!»

 

Pat Lembergs neatbalsta Truksni

Trukšņa retie līdzjutēji mēdz norādīt — Ventspils mērs Aivars Lembergs ticis vēl vairāk apsūdzēts par dažādiem darbiem, taču ikreiz tiesā izrādījies, ka apsūdzības ir safabricētas. Trukšņa sabiedrotie tāpēc automātiski cer, ka Jūrmalas mēram arī varētu tāpat paveikties. Tomēr gan Valsts prezidents, gan pats Lembergs ir novilkuši svītru: viņuprāt, Jūrmalas mēra situācija ir cita.

«Līdz šim esmu uzvarējis visās iniciētajās tiesvedībās un skaļajās apsūdzībās turpat 17 gadu garumā,» atgādina Lembergs, uzskaitot vismaz 7 kriminālprocesus, kas beigušies, nemaz nenonākot līdz tiesai, un vairākas lietas, ko viņš uzvarējis tiesās.

Uz jautājumu, vai Lembergam ir izdevies padomāt un izanalizēt pēdējo divu mēnešu notikumus Jūrmalā, Lembergs atbildēja — viņš ieteiktu pavērot ne tikai Gati Truksni, bet pievērst uzmanību arī Jūlijam Krūmiņam: «Ko viņš īsti darījis Jūrmalā? Pagaidām to mēs, visa sabiedrība, konkrēti nezinām, mums ir tikai vispārīga rakstura informācija, kā arī Jūļa paša fantasmagoriskie izteikumi. Starp citu, mēs viņu [Rīgas apgabal]tiesā gribam nopratināt, bet viņš pēdējo reizi tiesā ieradās pirms kādiem pieciem gadiem. Pēc tam paziņoja, ka braukšot it kā uz Austrāliju, jo viņam no manis, Lemberga, esot bail. Tomēr tagad mēs uzzinām, ka viņš pēc tam patiesībā ir būvējis kvartālu Jūrmalā un ko tik vēl. Un policija sacīja, ka nevarot viņu atrast, lai atgādātu uz tiesas zāli,» skeptisks bija Ventspils mērs.

Atbalstītāji palikuši tikai domē

Zaudējis atbalstu valsts politisko smagsvaru vidū, intelektuāļu vidū un (pilnīgi noteikti) ierindas jūrmalnieku vidū, Gatis Truksnis ir saglabājis vienīgi sešu domes koalīcijas deputātu atbalstu.

Zaļās partijas Jūrmalas nodaļa ārkārtas sapulcē nolēmusi «apstrīdēt partijas valdes lēmumu, ar kuru no partijas izslēgts noziedzīgā nodarījumā aizdomās turētais Gatis Truksnis». Par to informēja nodaļas vadītājs Jānis Lediņš.

Nodaļas ieskatā šobrīd neesot «iemeslu, kāpēc Truksni vajadzētu izslēgt no partijas».

Šādu lēmumu aizstāvēt aizdomās turamo mēru vietējā nodaļa nolēmusi pretstatā Zaļās partijas lēmumam visas valsts līmenī: «Spēkā ir Latvijas Zaļās partijas valdes pieņemtais lēmums par Trukšņa izslēgšanu no šī politiskā spēka,» aģentūrai LETA pastāstīja Zaļās partijas valdes priekšsēdētāja vietnieks Mārtiņš Martinsons.

KNAB izmeklētajā krimināllietā par iespējamu partiju nelikumīgu finansēšanu lielos apmēros ir trīs aizdomās turētie un vēl divas citas personas, pret kurām sākts kriminālprocess. Publiski zināms, ka šo personu vidū ir Truksnis, savulaik ar partiju No Sirds Latvijai saistītais finansists Jorens Raitums un uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš. TV3 minēja arī pārvietojamo tualešu uzņēmēju Andri Kursīti.

N. Andersons

Atbildēt